Uzmanlardan İdeal Bağışıklık Sistemi Tavsiyeleri

Yeterli ve dengeli beslenme açısından bağışıklığımızı düşündüğümüzde beş önemli faktöre değinmemiz gerekiyor.

Uzmanlardan İdeal Bağışıklık Sistemi Tavsiyeleri

Uzmanlardan İdeal Bağışıklık Sistemi Tavsiyeleri

Korona virüs salgınıyla mücadelede vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık siteminin yüksek olması gerektiğini belirten uzmanlar, “Yeterli ve dengeli beslenme açısından bağışıklığımızı düşündüğümüzde beş önemli faktöre değinmemiz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi yeterlilik ve besin çeşitliliği. Yeterlilik, kişinin yaşına boyuna, cinsiyetine ve vücut gereksinimlerine göre değişmekle beraber çeşitlilikte en önemli olanlardan bir tanesi antioksidanlar. Bu çeşitliliği sağlarken de meyve ve sebzelerdeki renklerin çeşitliliğine dikkat ederek kendinize bir yol skalası edinebilirsiniz. İkincisi, besin hijyeni. Tabii ki el hijyeni, ortam hijyeni kadar besinin hazırlanması, satın alınması ve depolanma sırasındaki hijyeni önemli” dedi.

 

Karbonhidrat Önemli 

Karbonhidrat tüketiminin de önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, "Artık evdeyiz daha stabiliz. O yüzden rafine şekeri değil kompleks, daha yavaş emilen, daha kaliteli karbonhidratları tercih etmemiz önemli. Bunlar arasında da vitamin ve mineralce zengin meyve ve sebzeleri tercih etmeye çalışalım. Bir diğer faktör de probiyotikler. Yararlı bakterilerin sayısını ne kadar çok artırırsak vücudumuzun savunma mekanizması da o kadar iyi çalışır. Evinizde yapmış olduğunuz turşu gibi mikroorganizma açısından zengin olan besinleri tercih edebilirsiniz. Son öneri ise doğru kişiye doğru takviye. Maalesef şu anda bir çılgınlık halinde vitamin ve mineral desteği alma ihtiyacı duyuyoruz ama doğru kişiye doğru takviye alınması gerekiyor. Bunları mümkün olduğunca önce besinlerden sağlamaya çalışmalıyız. Eğer tespit edilmiş olan yetersizlik ve eksikliğiniz yok ise çok fazla dışarıdan depo etmeye yönelmeyelim" diye konuştu.

Proteinlerin birey için vücut savaşçısı olan antikorların temel yapısını oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, protein yapısındaki antikorların daha güçlü kalabilmesi için ortalama 70 kilo olan bir kişinin günlük alması gereken protein miktarının 60 gram olduğunu söyledi.  “Günlük bir yumurta, bir kibrit kutusu kadar peynir, yaklaşık olarak iki su bardağı kadar süt, yoğurt, ayran tüketimi, bir avuç içi kadar et veya bir tabak kurubaklagil yemeği ile beraber günlük 60 gram proteine ulaşmış oluyoruz. Bağışıklık sistemi için önem arz eden bir diğer önemli öge mineral olarak baktığımızda çinko. Fasulye, kuruyemişler, balık eti ve kırmızı et bizim için temel çinko kaynakları arasında yer almakta. Bir diğer önemli mineral olarak selenyumu sıralayabiliriz. Hastalık anında ve stres anında bizim için oluşacak yanıtların veya serbest radikallerin verdiği zararların azaltılmasında önem teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

 

 


 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App
www.karagozmedya.com