Tıbbi Sülük Uygulaması ile Miyop Tedavisi Nedir?

Tıbbi sülük ile miyop tedavisine gerek duyan hastaların bu hastalığa sahip olmalarına neden olan birtakım risk faktörleri bulunmaktadır.

Tıbbi Sülük Uygulaması ile Miyop Tedavisi Nedir?
Tıbbi Sülük Uygulaması ile Miyop Tedavisi Nedir?

Tıbbi Sülük Uygulaması ile Miyop Tedavisi Nedir?

Miyop, uzağı görmekte problem yaşayan hastalarda var olan bu durumun bilimsel adıdır. Bu kişiler belirli bir mesafedeki nesneleri bulanık görür ama yakın mesafelerindeki her şeyi net görebilirler.

Tıbbi sülük ile miyop tedavisi alınacak olsun olmasın kişilerde miyobun derecesini belirlemek önemlidir. Bu sayede hastanın gözlük kullanmasına gerek olup olmadığına karar verilebilmektedir.

Hafif derecelerde tıbbi sülük uygulaması sayesinde hastalık ilerlemeden problemin çözüme kavuşturulup tamamen bile ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak çok ileri derecelerde hastalığın bir miktar daha gözlük ilerlemesini durdurmak ve geriletmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle birçok tedavide olduğu gibi hastaların en kısa sürede hastalıklarının ilerlemesine müsaade etmeden tıbbi sülük uygulamasına başvurmak gerekmektedir.

Miyop Durumu Hastada Neden Ortaya Çıkar?

Göz organında görüntüleri odaklamak için kornea tabakası ve lens bulunmaktadır. Bu bölümler görüntüyü netleştirerek beynin optik sinirlerine iletirler.

Kornea tabakası kubbe şeklinde olan açık yüzeye verilen addır. Lens şeffaf ve bikonveks denilen bir şekle sahiptir.

Sağlıklı bir gözde bu odaklanma unsurlarının eğimi tam olması gerektiği gibidir. Ancak kornea ya da lensin yüzeyindeki eğim olması gerektiği gibi değilse ışık düzgün bir şekilde kırılamaz ve uzakta bulunan nesneleri görmek artık zor hale gelir.

Tıbbi sülük ile miyop tedavisine gerek duyan hastaların bu hastalığa sahip olmalarına neden olan birtakım risk faktörleri bulunmaktadır.

Genetik faktörler

Miyop, aile bireylerinde bu rahatsızlığa sahip olan bireylerde görülme sıklığı artan bir göz problemidir. Bu nedenle bu kişiler korunmak adına önceden önlemler almalı ve durum gerçekleşmiş olsa bile daha da ileri seviyeye ulaşmaması için çaba gösterilmelidir.

Çok Yakın Mesafeden Okuma

Kişilerin çok fazla yazı okuması, kitap okuması, bilgisayar kullanması gereken bir işte çalışılıyorsa bu insanlar miyop bakımından risk altındadır.

Okunulan materyal bu nedenle doğru mesafede tutularak çok yakına getirilmemelidir.

Eve Çok Kapanmak

Bazı çalışmalara göre çok fazla eve kapalı kalmak da miyop durumunun meydana gelebileceğini göstermektedir. Bunun nedeni gözün zamanla evde bulunan sönük ışığa alışması ve dışarıdaki güneşin rahatsız edici hale gelmesidir. Görüş mesafesini de azaltan bu durum göz kaslarının uzağa bakarken kullandığı kısımlarım zamanla körelmesine yol açabilmesidir.

Tıbbi Sülük ile Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıbbi sülük ile miyop tedavisi yapılırken hastada göz bölgesine yakın yerler kullanılır. Sülüğün yapısında bulunan salyalar ve göz çevresinde birikim yapmış olan kandaki kirli maddeler çekilerek sülüğün vücudunun içerisine alınmaktadır.

Bu uygulama sonrasında üretilen temiz kan ile kişinin göz kasları kanlanır ve masaj yapılmış gibi olur. Kişide herhangi bir göz kası zayıflama durumu varsa da bu dönemde kendisi egzersizlerini yaparak kaslarını güçlendirebilir. Gözüne yaptıracağı egzersizler hakkında hekiminden bilgi talebinde bulunabilir ve böylece uygulama alışkanlığı edinebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App 

www.karagozmedya.com