Şeker Hastaları Hacamat Yaptırabilir mi?

Şeker hastalarında hacamat uygulaması şeker seviyesinin kontrol altına alınması ve var olan kilo problemini çözerek hastanın şeker hastalığından dolayı ortaya çıkabilecek başka sorunlarını önlemek için uygulanabilmektedir.

Şeker Hastaları Hacamat Yaptırabilir mi?
Şeker Hastaları Hacamat Yaptırabilir mi?

Şeker Hastaları Hacamat Yaptırabilir mi?

Son zamanlarda hacamata olan ilgi artışının nedeni kişilerin bu tedavi hakkında kendi durumları doğrultusunda bilgi sahibi olmayı hedeflemeleridir. Şeker hastalığı olan ve bu durumu çözmek adına veya vücutlarında var olan başka sorunların düzeltilmesi adına; şeker hastaları hacamat yaptırabilir mi, merak etmektedirler.

Şeker hastalığının herkes tarafından bilinen belirtilerinden biri yaralarda geç iyileşmeye yol açmasıdır. Yalnızca şeker hastalığı olan ve kansızlık, hemofili gibi herhangi bir ek sorunu olmayan hastaların hacamat tedavisinden yararlanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hatta hacamat uygulaması kişinin şeker hastalığını yenmek veya ilaçlarının dozunu azaltmak için, karaciğer sağlığını korumak için ve hastalığın daha da ilerlememesi için koruyucu olarak farklı birçok sebepten dolayı uygulanabilmektedir.

Burada önemli olan hastanın muayene sırasında neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi ve ihtiyaçları doğrultusunda tedavisinin planlanmasıdır.

Şeker hastalığı olan bireylere hacamat uygulaması sırasında uygulamayı yapan hekim tarafından daha özenli yaklaşılır. Bu bireylerde açılan çentiklerin iyileşme aşaması oldukça dikkat gerektirmektedir. Şeker hastaları enfeksiyon kapmaya daha yatkın bireylerdir. Bu nedenle hekimleri tarafından tedavi sonrası dönemde hastanın nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgilendirme sağlanır.

Ayrıca yumurta gibi yara onarımı yapan protein içerikli faydalı besinlerin de tüketilmesi bu hastalarda faydalı olabilir.

Şeker hastalarında hacamat uygulaması sonrasında eğer kupa uygulamasının yapıldığı bölgelerde kaşınma meydana gelirse kesinlikle bunu yapmaması konusunda gerekli uyarılar da yine hekim tarafından yapılmaktadır. Bu hastalarda hacamat bölgelerini kaşımak yara oluşumları, enfeksiyon kapma gibi durumları kolaylaştırır. Bu nedenle kesinlikle hacamat bölgelerinde lezyona yol açacak herhangi bir eylemde bulunulmamalıdır.

Şeker hastalarında hacamat uygulaması şeker seviyesinin kontrol altına alınması ve var olan kilo problemini çözerek hastanın şeker hastalığından dolayı ortaya çıkabilecek başka sorunlarını önlemek için uygulanabilmektedir.

Karaciğer vücudumuzdaki tüm metabolik faaliyetlerde rol alan organımızdır. Gerçekten de vücut için önemi oldukça büyüktür ve karaciğer olmadan bir insan hayatını devam ettiremez. Karaciğer ile şeker hastalığının arasında bağlantı vardır. Şeker hastalığı meydana gelmeden önce genellikle hastanın karaciğer yağlanması ve insülin direnci sorunları vardır.

Aslında hastalık bu aşamaya gelen hastalarda, daha meydana gelmeden önlenebilmektedir. İnsülin direnci ve karaciğer yağlanması vücuda şeker hastalığının bir süre sonra ortaya çıkacağı konusunda sinyal veren belirtilerdir. Bu belirtiler dikkate alınarak hacamat tedavisi sayesinde kişinin şeker hastalığından korunması, beslenme düzeninde değişiklikler yapması, spor yapması ve göbeğinde bulunan yağlardan kurtulması için alışkanlıkları konusunda düzenlemelere tabi tutulmalıdır.

Bu durumları önlediğinde ve özellikle de göbek yağlarından kurtulunup günlük diyetten kötü karbonhidrat içerikli besinler çıkarıldığında kişi şeker hastalığından korunur.

Kişinin şeker hastalığı meydana geldikten sonra bunu yenmesi de yine başlangıçta yapması gerekenleri yapmaktan başka bir şey değildir. Ancak hastalık meydana geldikten sonra yenmek meydana gelmeden önce yenmeye göre daha zorlu bir süreçtir.
 

 

 

 

 

 

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App 
www.karagozmedya.com