ÖDEM NEDİR? VUCUTTAN ÖDEM NASIL ATILIR? ÖDEM VE HACAMAT

ÖDEM, HACAMAT ÖDEM, HACAMAT KURSU

ÖDEM NEDİR? VUCUTTAN ÖDEM NASIL ATILIR?  ÖDEM VE HACAMAT
ÖDEM NEDİR? VUCUTTAN ÖDEM NASIL ATILIR?  ÖDEM VE HACAMAT

ÖDEM  NASIL OLUSUR  NE YAPMAK LAZIM  BİTKİSELLERLE ÖDEM ATILIR MI?

Sıcak havalarda vücutta su ve tuz tutulumu artarken, en cok  vucattaki ödem nasıl atılır sorusu  aklımıza gelir.

 Ve şikayet edilen konuların başında ödem  gelir.  Ödem, önemli bazı hastalıkların belirtiside olabilir ve dikkatle tedavi edilip takiplerinin yapılması gerekir.

 

Tuz ve suyu cok fazla tüketilirse ödem sorunu kaçınılmazdır.

 

İnsan vücudu %65-70’i  sudan oluştuğu bilinmektedir. Ödem vücutta   yumuşak dokuların olduğu bölgelerde, damar içi sıvının damar dışına sızması ile olur. Aşırı tuz tüketimi, fazla sıvı alımı, aşırı hareketsizlik gibi durumlarda oluşabileceği gibi çeşitli hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkar.

Ayrıca böbrek, karaciğer sirozu ve kalp yetersizliği, ileri beslenme bozukluğu, tiroid bezi hastalıkları gibi bazı hastalıklar  vücutta ödem oluşturabilir. Damar tıkanıklığı ve hareketsizliğe bağlı oluşan ödemler ise  kol ve bacaklarda en sık ödem görülen bölgelerdir. Bazende tek bir gölgede ödem oluşur.  Alerjik ödemler ise  göz çevresi, dudak gibi tek bölgede olabilir.

 

Ödemin belirtileri vücutta  bölgeye göre değişebilmektedir. Örneğin  kalp ve böbrek yetersizliği gibi sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi etkisi ile ayak bileği ve bacaklarda olabilir. Damar tıkanıklığına ya da toplardamara basınç  yapan nedenlere bağlı ödemler tek kol ya da tek bacakta ödem  ile ortaya çıkabilir. İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler, o organla ilgili bulgular verebilir, örneğin; akciğer ödeminde kişide  nefes darlığı  oluşabilir.

 

Özellikle yetişkinlerde ödemin  3litreden fazla sıvı birikmesi  buna bağlı olarak kiloda artış, hareket yeteneğinde azalma, ciltte incelme, sıvı sızması, ve bunların sonucunda ödem yaraları  oluşabilir. Tuz tüketiminin azaltılması tavsiye edilir.

 

Günlük  fazla alınan tuz, ödem oluşumunu hızlandırır.  Yemeklere az tuz konulmalı,  hazır gıdalardan uzak durulmalı, tuzlu zeytin ve peynirler suda bekletilip tüketilmeli.  Ödem yapmayan  ve sindirim sintemi içinde faydalı olan  bol taze meyve ve sebze tüketilmeli.

 Bazı besinlerin (ananas, kivi, nar, armut, kavun, karpuz gibi meyveler ile maydanoz, salatalık ve kabak gibi sebzeler) idrar söktürücü özelliği ile tavsiye edilirken aynı zamanda  metabolizmamız için oldukça faydalıdır.

 

 

ÖDEM HANGİ YÖNTEMLERLE DIŞARI  ATILIR

 

En nemlisi doğru beslenme ile ödem  oluşumunu başta engellemektir…

 

Oluşmuş olan ödem için ise bitkisellerden destek alınabilinir,

Diğer yöntem Geleneksel Tıp ile ilgilenenlerin tercih ettiği  Hacamat ve Sülük uygulamasıdır.

Hacamat birikmiş olan ödeme deri altından temizlerden  detok etkisi yaparak  vucudun metobalızmasını güçlendirir  ve organların  işlevlerini rahat yapmasınıza yardımcı olur, 

Sülük ise içinde barındırdığı  emzimler sayesinde derinlemesine temizlik yaparak, emzimlerin damarlar ve  kılcar damarlar sayesinde vucutta dolasıp   toksinlerin parçalanmasına yardımcı  olup dışarı atılmasına  vesile olur.

 

Özellikle  hacamat ve sülüğün  yaza ayına girmeden  bahar aylarında yapılması tavsiye edilir, eğerki ödem oluşmuşsa  Hacamat ve sülük her zaman yapılır…Bilindiği üzre  eskiden büyüklerimiz derelerden  topladıkları sülükleri  vucutlarına uygulamışlar ve  yaşamlarını sağlıklı sürdürmüşlerdir.   Yine düzenli yapılan Hacamat ile vucudunuzdaki ödemlerden ve toksinlerden kurtulabilirsiniz ve  sizlerde  güvenilir yerden alacağınız sülükleri  düzenli olarak ve çok rahat kendinize uygulayarak sağlıklı kalabilirsiniz.

 

Şifa dolu günleriniz olsun…..