Nefes Terapisi Nedir?

Yapılan çalışmalar, nefes terapisi ile öğretilen doğru solunumun anksiyete, uykusuzluk, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve dikkat eksikliği ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Nefes Terapisi Nedir?
Nefes Terapisi Nedir?

Nefes Terapisi Nedir?

Derin bir nefes alın, karnınızı genişletin ve duraklatın. Yavaşça beşe kadar nefes verin. Dört kez tekrarlayın.

Tebrikler. Sinir sisteminizi sakinleştirdiniz.

Kontrollü solunum, uygulamış olduğunuz gibi, stresi azalttı, uyanıklığı arttırdı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirdi. Yüzyıllar boyunca yogiler konsantrasyonunu ve canlılığını arttırmak için nefes kontrolü kullandılar. Buda, aydınlanmaya ulaşmanın bir yolu olarak nefes meditasyonunu savundu.

Bilim, bu eski uygulamanın faydalarının gerçek olduğuna dair kanıt sağlamaya yeni başlıyor.

Yapılan çalışmalar, nefes terapi ile öğretilen doğru solunumun anksiyete, uykusuzluk, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve dikkat eksikliği ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kontrollü solunumun nasıl iyileşmeyi destekleyebileceği, bilimsel bir çalışma kaynağı olmaya devam etmektedir. Columbia Üniversitesi’nde psikiyatri klinik profesörünün bir teorisi ise, kontrollü solunumun vücudun otonom sinir sisteminin tepkisini değiştirebileceğidir, “bu da kalp hızı ve sindirim gibi bilinçsiz süreçleri ve vücudun stres yanıtını kontrol eder” şeklinde savunur.

Nefes alma şeklini bilinçli olarak değiştirmek, sinir sisteminin parasempatik kolunu ayarlamak için beyne bir sinyal göndermektir, bu da kalp atım hızını ve sindirimi yavaşlatır. Stres hormonlarının salınımını kontrol eden sempatik sistem kadar sakin hislerini de teşvik eder.

Anksiyete ve depresyon gibi birçok hastalık stresle birlikte tetiklenir. Düzenli nefes alışkanlıklarını benimseyerek danışanlarının hayatlarını değiştirdiğini söyleyen başka bir uygulayıcının görüşü şöyledir; “yavaş ve sürekli nefes aldığınızda, beyniniz, her şeyin iyi olduğu mesajını alır ve parasempatik yanıtı harekete geçirir. Doğru nefes alırsanız, aklınız sakinleşecektir.

Geçtiğimiz günlerde, günlük yoga ve nefes terapisinin etkisini majör depresif bozukluk tanısı alan kişiler üzerinde yapılan küçük bir çalışmaya göre ise; günlük yoga ve nefes terapisinin 12. haftasından sonra deneklerin depresif semptomları önemli ölçüde azalmış, sakinleştirici etkiler ise artmıştır.

 

 

 

 


 

 

 

Nefesini Değiştir Hayatın Değişsin 

Nefes almak hayatımızı devam ettirebilmek için otomatik olarak yaptığımız bir eylemdir. Ancak doğru nefes almak hayat standartlarımızı artırarak bizleri daha mutlu bireyler haline getirmektedir. Nefes yaşamın ilk deneyimidir. Tüm canlıların doğumundan ölümüne kadar akan bir süreçtir. Hayatta kalmak ve bedeni enerji etmek için nefes alışverişini gerçekleştiririz. Yaşam mücadelesinin başlaması ile birlikte uyku, beslenme, bir takım sağlık problemleri ve duygusal etkilerden dolayı doğal nefesimizi kaybederiz. Doğal nefesi kaybettiğimiz süreçte olumsuz bir çok etkisini, bedenimizde ve ruhumuzda yıllarca görebiliriz. Bu evrede doğru nefes alma teknikleri ile farkındalığımızı ve yaşam kalitemize yeniden kavuşabiliriz.

 

Online Nefes Kursu Detaylı Bilgi İçin ;

Whats App  +90 532 301 10 46  İletişim Numarasından Bizlere Ulaşabilirsiniz.