Nefes Terapi Uygulamasının Özellikleri

Nefes terapisinde önemli olan kişinin daha doğru nefes almasıdır. Yanlış alınan nefesler stres seviyemizde artışa neden olur.

Nefes Terapi Uygulamasının Özellikleri

Nefes Terapi Uygulamasının Özellikleri

Nefes terapi uygulaması tek başına hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan bir yöntem değildir. Daha çok başka hastalıkların tedavi sürecinde hastanın daha kolay adaptasyon sağlaması, stresini azaltması ve korku gibi duygularını kolayca kontrol altına alması için yapılmaktadır.

Günlük hayatımızda bilinçsiz bir şekilde sürekli olarak nefes alıp veririz. Bu nefes alıp verme eyleminin stres seviyemiz ile oldukça büyük bağlantısı vardır. Nefeslerimize vücudumuzda olan biten birçok durum yansımaktadır. Bu yansımaya bakarak kişinin o an içinde bulunduğu duygu halini anlayabiliriz.

Nefes terapisinde önemli olan kişinin daha doğru nefes almasıdır. Yanlış alınan nefesler stres seviyemizde artışa neden olur. Stresin kontrol edilmediğinde ve sürekli olarak maruz kalındığında ne denli tehlikeli bir şey olduğunu hepimiz biliriz.

Stresin sadece ruhsal anlamda sorun getirdiği inancı da doğru bir inanış değildir. Stres kişinin hem ruhsal hem de bedensel anlamda hastalıklara açık hale gelmesine yol açar. Stres yüzünden sebebi açıklanamayan bir sürü hastalık etkeni ortaya çıkabilmektedir.

Kişi stres seviyesini doğru nefes alma sayesinde kontrol altında tutabilir. Özellikle de anksiyete bozukluğu türlerinden herhangi birinden muzdarip olan bir hasta doğru nefes almayı öğrenmelidir. Panik atak, anksiyete krizleri, OKB hastalıklarında geçirilen öfke nöbetleri gibi durumlar kişinin o anda hızlı hızlı ve kesik kesik nefes alıp vermesine yol açar. Bu da nabzı yükselten, zihni daha da panik haline sokan ve alınan fazla oksijen nedeni ile beyni hafifçe uyuşturan bir etki ortaya çıkarmaktadır.

Ortaya çıkan bu etki nedeni ile kişi daha da adrenalin basmaya devam eder. Ancak nefes terapisi uygulaması sayesinde kişi bu anlardan birinin içerisine yeniden girdiğinde nefesine odaklanarak kendini yavaş yavaş kontrol edebilir hale gelebilir. Bu sayede de hastalığını kontrol altına alır ve iyileşme sürecine girebilmektedir.

Nefes terapi uygulaması sayesinde panik ataklarında azalmalar olan ve stres seviyesini zamanla kontrol etmeye başlayarak ilaç kullanımında doz azaltılması veya ilacın tamamen bırakılarak kişinin günlük yaşamına dönebilmesi gibi sonuçlar alınabilmektedir.

Hastalarda nefes terapisi uygulaması sayesinde uykuya dalmada yaşanılan güçlüklerde de azalma gözlemlenmektedir. Rahat rahat ve derin bir şekilde alınan nefes ve olumlamalar kişinin stresini azaltarak yatağa girdiğinde daha sakin, daha huzurlu bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olur.

Migren belirtileri de nefes terapisi sayesinde azaltılabilmektedir. Migren, yapılan araştırmalar neticesinde günümüzde stres, depresyon gibi durumlara uzun süre maruz kalan ve ciddi stres kontrol sorunları olan kişilerde daha da yaygın ve şiddetli şekilde görüldüğü anlaşılan bir hastalıktır.

Nefes egzersizleri ve olumlamaları öğrenen hasta migren ağrısı tuttuğu zamanlarda kendi kendini telkinleyerek ve vücudunu gevşeterek meydana gelen ağrıyı tamamen dindiremese bile hafifletilmesine kendisi yardımcı olabilir. Aldıkları ilaçlar ile birlikte uyguladığında daha da etkili şekilde ağrısını hafifletebilir.

 

Nefesini Değiştir Hayatın Değişsin 

Nefes almak hayatımızı devam ettirebilmek için otomatik olarak yaptığımız bir eylemdir. Ancak doğru nefes almak hayat standartlarımızı artırarak bizleri daha mutlu bireyler haline getirmektedir. Nefes yaşamın ilk deneyimidir. Tüm canlıların doğumundan ölümüne kadar akan bir süreçtir. Hayatta kalmak ve bedeni enerji etmek için nefes alışverişini gerçekleştiririz. Yaşam mücadelesinin başlaması ile birlikte uyku, beslenme, bir takım sağlık problemleri ve duygusal etkilerden dolayı doğal nefesimizi kaybederiz. Doğal nefesi kaybettiğimiz süreçte olumsuz bir çok etkisini, bedenimizde ve ruhumuzda yıllarca görebiliriz. Bu evrede doğru nefes alma teknikleri ile farkındalığımızı ve yaşam kalitemize yeniden kavuşabiliriz.

 

Online Nefes Kursu Detaylı Bilgi İçin ;

Whats App  +90 532 301 10 46  İletişim Numarasından Bizlere Ulaşabilirsiniz.