Meyan Kökü Nedir ?Faydaları Nelerdir ?

Hem ilaç hem de gıda sanayisinde kullanılan meyan kökünün faydalarını biliyor musunuz?

Meyan Kökü Nedir ?Faydaları Nelerdir ?

Meyan Kökü Nedir ?Faydaları Nelerdir ?

Piyan olarak da bilinen meyan kökü ırmak kenarlarında, sulak ve nemli yerlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Anavatanı Türkiye olan meyan kökünün karaciğerdeki toksinleri atmaktan sedef hastalığına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Sizin için meyan kökünün faydalarını bir araya getirdik. İşte detaylar...

SEDEF HASTALIĞINA BİREBİR

Meyan kökü cilt üzerinde meydana gelen deformasyonu onarmaya yardımcı olur. Ayrıca sedef hastalığının tedavisinde de kullanılan bir bitkidir. Yüzde bulunan sivilce ve akneleri tedavi eden meyan kökü cildin güzelleştirilmesinde oldukça faydalıdır.

MİDE ASİDİNİ DÜZENLİYOR

Uzmanlar, meyan kökünün ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olan bu bitki, bağırsaktaki parazitlerinde temizlenmesine de yardımcı olur.

KARACİĞERDEKİ TOKSİNLERİ TEMZİLİYOR

Antioksidan ve tonik özelliği sayesinde karaciğerde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta yağ birikmesini de engelleyen meyan kökü, kronik yorgunluğu ve strese karşıda yardımcı olur.

İLAÇ SANAYİSİNDE DE KULLANILIYOR

Meyan kökü yöreden yöreye farklı şekillerde kullanılan bir bitkidir. Kimisi ilaç sanayisinde kullanırken kimisi de şerbet olarak tüketmektedir. Yüzyıllar önce tıbbi tedavinin ham maddesi olarak kullanılan meyan bitkisi, akarsu kenarlarında yetişmektedir. Yaz aylarında toplanılan bu bitkiden yıl boyunca faydalanılmaktadır. Meyan bitkisinin tadı yetiştiği toprağa göre değişiklik göstermektedir. Kimisi tatlı iken kimisi acı olan meyan kökü, glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine, çok tatlı olan glycyrhizik asidi ve glychrizin gibi bileşenler içermektedir.

 


 

 


 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App
www.karagozmedya.com