Doğru Nefes Alma Tekniği (Nefes Terapi )

Nefes ve nefes terapisi son günlerde oldukça gündemde. Nefes ve yaşam koçlarına göre nefes, sadece hayatta kalmak için gerekli havayı içimize çektiğimiz doğal bir aktivite değil, çok daha fazlası…

Doğru Nefes Alma Tekniği (Nefes Terapi )
Doğru Nefes Alma Tekniği (Nefes Terapi )

Doğru Nefes Alma Tekniği (Nefes Terapi )

 


Günümüzde nefes terapisi konusunda araştırmalar yapılıyor; kitaplar, makaleler yazılıyor; seminerler, workshop’lar düzenleniyor. İlginç olan ise nefes terapisini her deneyimleyenin “Böyle bir şey yok!” demesi. Nefes ve yaşam koçlarına göre nefes, sadece hayatta kalmak için gerekli havayı içimize çektiğimiz doğal bir aktivite değil, çok daha fazlası… Çünkü nefes terapisinin sadece fiziksel değil, duygusal ve ruhsal anlamda da pozitif etkileri var. Nefesi doğru kullandığımız sürece endişelerimizden, korkularımızdan, takıntılarımızdan kurtularak çok daha huzurlu ve sağlıklı olabilir; olası hastalıklara karşı daha dirençli ve güçlü kalabiliriz.

 

Artık biliyoruz ki tüm hastalıkların oluşumunun altında zihinsel ve duygusal nedenler var. İşte nefes terapisi, her yaştan ve her meslek grubundan kişinin başvurduğu, kolay uygulandığı gibi mucizevi sonuçlar da veren harika bir yöntem. Nefes kelimesi, ‘nef’s’ kökünden gelir. Nefs’in kelime anlamı ise bir şeyin özü, kendisi, canı, kalbi benliği, iradesi, ruhu, karakteri demektir. İşte nef’s’in bu anlamlarını kavramak ve onların bizdeki tezahürünü hissetmek için nefesimizin farkında olmamız gerekiyor. Eğer nefesimizin farkında değilsek, canımızı, ruhumuzu, özümüzü, irademizi, duygularımızı, düşüncelerimizi, bedenimizi kısacası bizi biz yapanı fark etmiyor, bilmiyor, tanımıyoruz demektir. Nefesin nasıl olduğu, nasıl alındığı, nasıl verildiği, nereden başladığı, vücudumuzda nereye yayıldığı ya da nereye yayılmadığını bilmek ve sonrasında doğru olan doğal nefesimizi yanlış nefes alışkanlıklarının yerine koymak, bizim fiziksel, mental, duygusal ve ruhsal sağlığımızı yeniden mükemmel seviyede inşa etmemizi sağlar.

Kişinin nefesi bize onun zihin yapısı, hayatı yaşama biçimi, yaşarken nerelerde tıkanıklıklar olduğu hakkında bilgi verir. Örneğin eğer nefes vermeden önce duruyorsak, bu yaşamımızda negatif şeylere tutunma eğiliminde olduğumuz ya da negatifliği bırakmaktan korktuğumuz anlamına gelir. Bunlar hastalık, mutsuz eden ilişkiler, korkular, endişeler, yolunda gitmeyen, bizi yıpratan iş yaşantımız, evliliğimiz, aşk ilişkimiz gibi etkenler olabilir. Eğer nefes almadan önce bekliyorsak; bu yaşamımıza iyiliği, güzelliği, pozitifliği sokmakta geciktiğimizi veya çok beklediğimizi gösterir.

 

 

 

 

 

 

Nefesini Değiştir Hayatın Değişsin 

Nefes almak hayatımızı devam ettirebilmek için otomatik olarak yaptığımız bir eylemdir. Ancak doğru nefes almak hayat standartlarımızı artırarak bizleri daha mutlu bireyler haline getirmektedir. Nefes yaşamın ilk deneyimidir. Tüm canlıların doğumundan ölümüne kadar akan bir süreçtir. Hayatta kalmak ve bedeni enerji etmek için nefes alışverişini gerçekleştiririz. Yaşam mücadelesinin başlaması ile birlikte uyku, beslenme, bir takım sağlık problemleri ve duygusal etkilerden dolayı doğal nefesimizi kaybederiz. Doğal nefesi kaybettiğimiz süreçte olumsuz bir çok etkisini, bedenimizde ve ruhumuzda yıllarca görebiliriz. Bu evrede doğru nefes alma teknikleri ile farkındalığımızı ve yaşam kalitemize yeniden kavuşabiliriz.

 

Online Nefes Kursu Detaylı Bilgi İçin ;

Whats App  +90 532 301 10 46  İletişim Numarasından Bizlere Ulaşabilirsiniz.