Akupuntur Nedir ?

Akupuntur'un Faydaları

Akupuntur Nedir ?
Akupuntur Nedir ?

Akupunktur Nedir?

Akupunktur oldukça büyük geçmişe sahip olan ve günümüze kadar varlığını koruyabilmiş, alanındaki başarıları ile kendisini kanıtlamış bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur nedir diye baktığımız zaman kısaca işlem yapılan hastanın belirli bası noktalarına özel iğneler yardımıyla dokunarak yapılan geleneksel bir Çin tedavi tekniğidir şeklinde bir tanım yapılabilir.

Kelime anlamı olarak akupunktur nedir diye baktığımızda ‘’acus’’ iğne ve ‘’punctio’’ batırmak anlamlarına gelen kelimelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir kavramdır.

Bu Çin tedavi tekniği sayesinde çeşitli hastalıkların tedavi edildiği hatta Çin’de ve daha birçok farklı ülkede anestezi almadan ameliyatlar bile yapıldığı görülmektedir.

İşleyiş mekanizması hakkında iğnelerin batırıldığı sinir noktalarındaki basınç sayesinde beyinde seratonin gibi halk arasında ‘’mutluluk hormonu’’ şeklinde bilinen ve ağrıya karşı büyük bir etki gösteren bir tetik görevi gördüğü bilinmektedir. Ancak tam olarak neden bu tedavi şeklinin birçok hastalığa iyi geldiği bilinmemektedir.

Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır sorusuna yanıt olarak birçok seçenek sunabiliriz. Öncelikle bu tedavi yöntemini özellikle mental hastalıkların iyileştirilmesinde bir terapi yöntemi olarak kullanıldığını belirtmeliyiz. Beyinde endorfin salgılarının işleyiş mekanizmasını düzenleyen bir yöntem olması depresyon, anksiyete bozuklukları ve post travmatik stres bozukluğu gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen bir tedavi yöntemidir.

Bunun dışında akupunktur hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır sorusuna tekrar baktığımızda sigara bağımlılığı, obezite ile mücadele, kronik migren, alerjiler, solunum ve sindirim sistemi bozukluklarının tedavisinde başvurulan bir yöntemdir.

Akupunkturun iyileştirdiği hastalıklar:

Kronik hale gelmiş boyun, bel, sırt ve diz ağrıları

Hipertansiyon ve Hipotansiyon

Osteoartrit

Uykusuzluk hastalığı olarak bilinen İnsomnia

Migren vb. kronik baş ağrıları

Regl döneminde güçlü sancı ve krampları hafifletmede

Adet Öncesi Sendrom olarak bilinen Premenstrüel Sendrom Hastalığı

İnme

Peptik ülser gibi bazı sindirim sistemi hastalıkları

Siyatik ağrısı

Özellikle yeni uyanıldığından çekilen mide bulantıları

Diş ağrısı

Akupunkturun Yan Etkileri

Akupunkturun yan etkileri ile tedavi tekniğini uygulayan hekimin arasında ciddi bir doğru orantı vardır. Öncelikle, bu işlemi uygulamadan önce hastanın kesinlikle hekimini seçerken dikkatli davranması ve alanında uzman olan, tecrübeli bir hekime muayene olması gerekmektedir.

Hekim seçiminizde tedavi olacağınız yerin ve tedavi sırasında hekim tarafından kullanılan iğnelerin sterilize edilip edilmediğine de özellikle mutlaka ama mutlaka dikkat etmelisiniz.

Akupunkturun yan etkileri basit düzeyde nasıldır diye baktığımız zaman iğne batırılan noktalarda minik yaralanmalar ve hafifçe kanamalar olması doğaldır.

Kanamaların dışında hastada iğnelere karşı bir korku oluşması durumunda çarpıntı ve korku hissi, özellikle ilk seansta, şeklinde basit yan etkiler görülmektedir.

Bütün bu saydıklarımız tedavi sırasında kesinlikle bir yan etki görülecek anlamına da gelmemektedir. Bu tamamen hastanın vücut yapısına ve hekimin becerisine bağlı olan bir durumdur.

Herkes Akupunktur Eğitimi Alabilir mi?

Temel bir şekilde ilköğretim yıllarından, lise yıllarından kalan biyoloji bilgilerine sahip olan herkes akupunktur eğitimi alabilir.

Bu alanda eğitimci olan Geleneksel Tıp Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK tarafından üç modül şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.

Birinci modülde 360 tane akupunktur noktasından 40’ı açık ve net bir şekilde kişilere gösterilerek, tek tek açıklanarak yalnızca bir günde öğretilmektedir.

Tek bir gün alan ilk modülden sonra eğitime katılımda bulunan herkes dikkatli bir dinleme sağladığında çevresindekilere akupunktur uygulayabilecek yeterli bilgi düzeyine gelmektedir.

Ancak tam olarak felsefesinin anlaşılması ve yapısının kavranması elbette ki zaman alan bir işlemdir.

Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede hacamat ve akupunktur alanında kişilere eğitim sağlamıştır. Bu konudaki düşüncesini de ‘’ Akupunkturu bir günde öğrenebilirsiniz ama anlamak üç yılı geçebilir.’’ sözü ile dile getirmiştir.

 

En İyi Akupunktur Kursu Veren Kurumlar

İstanbul Medipol Üniversitesi sadece tıp doktorları için 6 aylık süreç içerisinde 15.000 ₺ şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.

Geleneksel Tıp Akademisi 3 modül şeklinde eğitim vermektedir. Her bir modül tek bir günde bitirilir. Modül başına 1000 – 1200 ₺ şeklinde ücretlendirme ile gerekli tüm bilgiler öğrencilere sağlanmaktadır ve eğitime isteyen herkesin katılma hakkı vardır.

Burada eğitim verenlerden biri yukarıda adından bahsettiğimiz Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK hocamızdır. Türkiye’nin en iyi akupunktur eğitmenlerinden biri olan hocamıza daha kapsamlı bilgi almak adına +90 532 301 10 46 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dr. Azad TANRİVERDİEV de iki yıl Çin’de bizzat akupunkturun doğduğu yerde eğitim almış ve on yıl süre Moskova’da akupunkturun bütün incelikleri hakkında tecrübe kazanmış Türkiye ve Azerbaycan genelinde akupunktur alanında kurs veren değerli hocalarımızdandır.

Akupunktur tedavileri, kursları ve seansları veya aklınıza takılan başka bu alanda herhangi bir bilgi için de Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK’e Almanya, ve diğer tüm Avrupa ülkelerinden herhangi birinden +49 157 316 344 33 numaralı telefon ile ulaşarak kendisine danışabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir eyaletinden arama yapacakları için de +1 714 909 46 66 numaralı telefon numarası yine Uzm. Dr. Süleyman GÖK’e aittir.

Hacamat Derneği Başkanı olan Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede uzun yıllardır hacamat ve akupunktur alanında insanları eğitmektedir ve eğitmeye de devam etmektedir. Bu konu ile merakı olanlar için de geniş bilgilere yer verdiği Hacamat Kupa Terapisi ve Mucize Tedavi Tıbbi Sülük adlı eserleri bulunmaktadır.

 

Daha kapsamlı bilgi için gelenekseltipakademisi.com adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App 
 www.karagozmedya.com