Akupunkturun Vücudumuza Herhangi Bir Zarar Var mı?

Akupunkturun çok sayıda faydasından her yerde bahsedilmektedir ancak kişiler bu uygulamayı aldıkları zaman hangi yan etkiler ile karşılaşacakları ve nasıl bir sonuca ulaşacaklarını da merak etmektedirler.

Akupunkturun Vücudumuza Herhangi Bir Zarar Var mı?
Akupunkturun Vücudumuza Herhangi Bir Zarar Var mı?

Akupunkturun Vücudumuza Herhangi Bir Zarar Var mı?

Akupunktur tedavisi Çin’de oldukça popüler olan bir uygulamadır. Bunun nedeni Çinlilerin hiçbir zaman bu tedavi yöntemini geçmişten günümüze bırakmamaları ve hep geliştirmeye devam etmeleridir. Ancak uygulama Anadolu’da da zaman içerisinde bırakılsa da Uygur Türklerinde oldukça yaygın bir felsefe idi.

Zaman içerisinde gelişen ve bilim insanlarınca üzerinde sayısız deneyler ile olumlu yanları desteklenen akupunkturun zararları da en az yararları kadar merak uyandıran bir konudur.

Akupunkturun çok sayıda faydasından her yerde bahsedilmektedir ancak kişiler bu uygulamayı aldıkları zaman hangi yan etkiler ile karşılaşacakları ve nasıl bir sonuca ulaşacaklarını da merak etmektedirler.

Akupunktur uygulamasında herhangi bir olumsuz yan etki görülmemiştir. İşlemin sadece uygulanamadığı kişiler bulunmaktadır. Ancak uygulama yapılan kişilerde herhangi bir olumsuz yan etki bulunmamaktadır.

Tedavilerde bir risk bulunduğu ve tamamının yan etkilere sahip olduğu modern tıbbın ilaçlar ile uygulanan tedavileri için geçerli bir durumdur. Bu durum nedeni ile kişiler geleneksel tıbbın tedavilerinden de yan etki olabilir gerekçesi ile uzak kalmaktadır.

Akupunktur uygulamasının birçok sisteme ait problemlerde çare olduğu az bilinen bir gerçektir. Kişiler akupunkturu daha çok sadece ağrı çözümünde kullanılan bir tedavi olarak zannetmektedir. Her ne kadar ağrı tedavilerinde ciddi bir başarı oranı olsa da bu akupunkturun ilgilendiği tek alan değildir.

 

Akupunkturun Uygulanamadığı Kişiler

Akupunkturun herhangi ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak uygulamanın yapılmasının doğru olmadığı kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler dışında akupunkturun zararları konusunda uygulamanın uygun olduğu ve uygulandığı kişilerde herhangi bir olumsuz yan etki görülmemektedir.

Akupunktur kanama problemi olan hemofili gibi hastalığa sahip kişilerde uygulanmamaktadır.

İğne fobisi olan kişilerde geleneksel akupunkturu uygulanmaz ve lazer akupunkturu tercih edilmektedir.

Akupunktur için belirlenmiş yaş aralığının dışındaki kişilere uygulanmaz. Yaş aralığının dışında da hekimin fiziki muayenesine göre karar verildiğinde vücut yapısı uygun bulunan kişilerde yine uygulanabilmektedir.

Akupunktur şeker hastalarına oldukça dikkatli bir şekilde uygulanabilmektedir. Bunun nedeni şeker hatalarına iğne batırıldıktan sonra oluşan yaralarda zor iyileşme görülmesidir. Çok dikkatli davranılması gerekmektedir veya lazer akupunkturu uygulanabilir.

Gebelik döneminde ve şizofreni hastalarında akupunktur uygulanamamaktadır.

AIDS hastaları ve kanser hastalarında akupunktur destek tedavisi olarak uygulanabilir. AIDS hastalarında uygulama yapan kişiler ciddi anlamda dikkatli davranmalı ve kendilerini korumalıdır.

Aşırı zayıflar, hipotansif hastalar, hipoglisemi hastaları ve küçük yaştaki çocuklara akupunktur uygulaması yapılırken diğer hastalara göre daha dikkatli davranılır.

Akupunkturun zararları sadece iğne batmasına bağlı ortaya çıkabilecek küçük yaralar ve kanamalar ile sınırlıdır. Bu nedenle ortada zarar sayılabilecek bir etki yoktur.

Akupunktur uygulaması modern tıpta uygulanan tedaviler ile kıyaslandığında tercih edilmesi en uygun yöntemlerden biridir. Çünkü modern tıbbın tedavilerinde bir yerden terapi başka bir yerden yan etkiden dolayı zarar oluşmaktadır. 

 

 

 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com