Akupunktur'un Faydalı Nelerdir ?

Akupunktur'un Faydalı Nelerdir ?

Akupunktur'un Faydalı Nelerdir ?
Akupunktur'un Faydalı Nelerdir ?

Akupunkturun Faydaları 

Akupunkturun faydaları konusuna baktığımız zaman akupunkturun kişilerde faydalı olabilmesinin belli başlı bazı kriterler sağlandığında mümkün olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
İlk olarak burada doğru ve etkin bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusuna eğilmek gerekmektedir. Bu nedenle bu konuda tedavi olacağınız hekimi seçerken oldukça titiz davranmanız tedavinin yararını arttırmak adına oldukça önem taşımaktadır.
Bunun yanı sıra diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığı zaman yan etkilerinin yok denecek kadar az olduğunu ve ortaya çıkan herhangi bir yan etkinin de zaten kısa bir zaman içerisinde iyileşme göstereceğini bilmeniz gerekmektedir.
Akupunkturun faydaları konusunda bir diğer husus da bu terapinin hastaların halihazırda oldukları tedavilerine ek olarak iyileşme sürecini kısaltmak ve yan etkilerden arınmak için de gönül rahatlığı ile tercih edilebileceğini belirtelim.
Migren, bel fıtığı gibi kişinin sürekli parasetamol vb. içerikli ilaçların kullanımını gerektiren ve bunların zararlı yan etkilerinden kurtulmak, hastalığına kalıcı çözümler bulmak amacı ile ya da bu tür ilaçların etken maddelerine karşı duyarlı olan hastaların akupunktur uygulaması yoluna gidebileceğini bilmeleri gerekmektedir.


Bağışıklığı arttıran, kişilerin strese karşı dirençli olmasını sağlayan ve anksiyete bozuklukları, depresyon gibi kişilerin hayat kalitesini sekteye uğratan ruhsal bozukluklar için de kullanılabilen bir tedavi yöntemidir.
Akupunkturun faydaları konusunun bir diğer önemli unsuru da alerjiler hakkındadır. Bahar aylarında polenlerden dolayı gözlerinde sıkıntı çeken, burun akıntıları yaşayan, burun tıkanıklığı şikayetinden muzdarip olan ve ürtiker gibi problemler ile baş etmek zorunda kalan hastaların hastalıklarına da çare olmaktadır. Bu konuda piyasada bulunan ilaçların yalnızca semptomatik tedavi dediğimiz; alerjinin ortadan kaldırılmadığı ancak sadece belirtilerinin kişi rahatsız edici boyutundan kurtardığı yönündeki tedavi şekli uygulanmaktadır. Bu nedenle bu tedavilerin yanı sıra akupunktur ile iyileşme görülebileceğini kişilerin bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Akupunkturun bir diğer faydası da zayıflama konusunda sıkıntılar çeken kişiler için iyi bir çözüm kaynağı olmasıdır. Kişilerin biyolojik saatinde düzenleme yapmaktadır. Bunu yaparken de iç dengenin sağlanması ve sentetik gıdalar ve ilaçlar yüzünden bozulmuş olan hormon mekanizmasının yeniden yerine koyulması sayesinde, strese karşı kazandırdığı dayanıklılık ile beraber çare olabilmektedir. Bunu yaparken ortaya çıkan bir başka olay da mide asidinde azalmaya yol açmasıdır. Bu azalma sayesinde kişiler daha az miktarda besin tükettiğinde daha kolay doyma hissi yaşamaktadırlar. Bu doyma hissi de az yemeyi tetiklediğinden kişiler öğünlerinde sadece sağlıklı tercihler yaparak kilolarından kurtulabilirler.

Akupunktur çeşitli bağımlılıkların ortadan kaldırılması amacı ile de kullanılabilen bir terapi şeklidir. Bu tıbbi tedavi sisteminde kişilerde beynin ödül merkezini uyaran ve kişileri aldıkları haz nedeni ile yemeklere, sigaraya, alkole ve bazı ağrı kesici türevi ilaçlara karşı zamanla ortaya çıkmış olan zararlı maddelere olan duyarlılığı ortadan kaldırmak için de kullanılmaktadır. 
Burada beyindeki bu haz alan bölgeye bu maddelere karşı duyarsızlaşması sinyalleri gönderilerek beynin yaptığının yanlış olduğunu ona öğreterek çözüm bulunur. 
 

 


 

Herkes Akupunktur Eğitimi Alabilir mi?Temel bir şekilde ilköğretim yıllarından, lise yıllarından kalan biyoloji bilgilerine sahip olan herkes akupunktur eğitimi alabilir.
Bu alanda eğitimci olan Geleneksel Tıp Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK tarafından üç modül şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.
Birinci modülde 360 tane akupunktur noktasından 40’ı açık ve net bir şekilde kişilere gösterilerek, tek tek açıklanarak yalnızca bir günde öğretilmektedir.
Tek bir gün alan ilk modülden sonra eğitime katılımda bulunan herkes dikkatli bir dinleme sağladığında çevresindekilere akupunktur uygulayabilecek yeterli bilgi düzeyine gelmektedir.
Ancak tam olarak felsefesinin anlaşılması ve yapısının kavranması elbette ki zaman alan bir işlemdir.
Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede hacamat ve akupunktur alanında kişilere eğitim sağlamıştır. Bu konudaki düşüncesini de ‘’ Akupunkturu bir günde öğrenebilirsiniz ama anlamak üç yılı geçebilir.’’ sözü ile dile getirmiştir.

En İyi Akupunktur Kursu Veren Kurumlar
İstanbul Medipol Üniversitesi sadece tıp doktorları için 6 aylık süreç içerisinde 15.000 ₺ şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.
Geleneksel Tıp Akademisi 3 modül şeklinde eğitim vermektedir. Her bir modül tek bir günde bitirilir. Modül başına 1000 – 1200 ₺ şeklinde ücretlendirme ile gerekli tüm bilgiler öğrencilere sağlanmaktadır ve eğitime isteyen herkesin katılma hakkı vardır.
Burada eğitim verenlerden biri yukarıda adından bahsettiğimiz Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK hocamızdır. Türkiye’nin en iyi akupunktur eğitmenlerinden biri olan hocamıza daha kapsamlı bilgi almak adına +90 532 301 10 46 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
Dr. Azad TANRİVERDİEV de iki yıl Çin’de bizzat akupunkturun doğduğu yerde eğitim almış ve on yıl süre Moskova’da akupunkturun bütün incelikleri hakkında tecrübe kazanmış Türkiye ve Azerbaycan genelinde akupunktur alanında kurs veren değerli hocalarımızdandır.
Akupunktur tedavileri, kursları ve seansları veya aklınıza takılan başka bu alanda herhangi bir bilgi için de Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK’e Almanya, ve diğer tüm Avrupa ülkelerinden herhangi birinden +49 157 316 344 33 numaralı telefon ile ulaşarak kendisine danışabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir eyaletinden arama yapacakları için de +1 714 909 46 66 numaralı telefon numarası yine Uzm. Dr. Süleyman GÖK’e aittir.
Hacamat Derneği Başkanı olan Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede uzun yıllardır hacamat ve akupunktur alanında insanları eğitmektedir ve eğitmeye de devam etmektedir. Bu konu ile merakı olanlar için de geniş bilgilere yer verdiği Hacamat Kupa Terapisi ve Mucize Tedavi Tıbbi Sülük adlı eserleri bulunmaktadır.

Daha kapsamlı bilgi için gelenekseltipakademisi.com adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com