Akupunktur ve Uygulama Alanları

Akupunktur ortalama olarak 300 kadar hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu nedenle bütün hastalıkları burada saymak mümkün değildir. Ancak genel olarak hangi tür hastalıklarda uygulandığını belirtmek gerekmektedir.

Akupunktur ve Uygulama Alanları
Akupunktur ve Uygulama Alanları

Akupunktur ve Uygulama Alanları

Akupunktur tedavisi halkın merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Bunun nedeni sosyal medyada ve diğer yayın araçlarında karşımıza çıkan bu uygulama metodunun hangi hastalıklarda kullanıldığı konusunda çok fazla bilgi birikimimizin ülkece olmamasıdır.Akupunktur denilince akla ağrı tedavisi gelse de durum bununla sınırlı değildir. Akupunkturun uygulama alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle kişilerin bu doğal tedavi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Akupunkturun uygulama alanlarının ne olduğu konusunda herkesin bilgi sahibi olması gerektiğini düşündüren ana sebep bu işlemin herhangi bir yan etkisinin olmamasıdır. Modern tıp sayesinde sadece belirtileri hafifletilen ve kalıcı bir çözüm bulunamayan çok sayıda hastalık bu geleneksel tıp yöntemi sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir.

Aynı zamanda oldukça etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntem sonrasında kişi zararlı tüm alışkanlıklarından arınarak daha güçlü bir metabolizma, daha güçlü bağışıklık sistemi ve daha güçlü bir ruhsal sağlığa sahip olabilmektedir.

 

Akupunkturun Uygulama Alanları

Akupunktur ortalama olarak 300 kadar hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu nedenle bütün hastalıkları burada saymak mümkün değildir. Ancak genel olarak hangi tür hastalıklarda uygulandığını belirtmek gerekmektedir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları

Alt ve üst solunum yolu hastalıkları

Endokrin sistemi kaynaklı hastalıklar

Cildiye hastalıkları

Psikiyatri hastalıkları

Kalp damar hastalıkları

Romatizmal hastalıklar

Üriner sistem hastalıkları

Üreme sistemi hastalıkları

Doğum süreci öncesinde doğumun daha rahat geçmesi

Stres düzeyini normal seviyeye getirmek

Nörolojik hastalıklar

Sebebi bilinmeyen ağrılar

Kronik ağrılar

Kronik yorgunluk problemi

El ve ayak yanmaları

Aşırı terleme

Selülit giderilmesi

Kilo verme

Kilo alma

Alkol bağımlılığı

Sigara bağımlılığı

Bunun dışında kişilerde herhangi bir hastalık veya belirti meydana geldiğinde akupunktur uygulaması yapan bir uzmana başvurarak muayene olmaları gerekmektedir.

Kişiler aynı zamanda bu muayene sırasında vücutlarında var olan kanama ile ilgili problemleri belirtmelidir. Bu sayede kişiye akupunktur uygulaması yapılıp yapılamayacağı konusunda da hekimin fikri oluşur. Kişide meydana gelen hastalığın akupunktur ile tedavi planlaması yaparken tek bir hastalık üzerinde yoğunlaşmak gibi bir durum yoktur. Bu nedenle kişi var olan tüm hastalıklarından akupunktur tedavisi almak istediği zaman gittiği muayenede belirtmelidir. Buna göre hekim bütün sorunları çözmek adına geçmesi gereken süreyi ve nasıl bir yol izleyeceklerini hastaya açıklar.

Akupunktur felsefesinin ana amacı kişinin vücudunda tam bir iç denge sağlamaktır. Bu nedenle kişinin vücudunda iç denge sağlamak adına sadece hastalık üzerinde değil başka şeyler üzerinde de çalışılır.

Örneğin; bir kişide kilo problemi, stres problemi, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hormon düzenlenmesi yapılabilmektedir. Bu sadece işlemde kullanılan iğne sayısını etkiler ve süreci cüzzi bir miktar etkileyebilir. Ancak yine de tedavi süresi her seansta genellikle yarım saat zaman almaktadır.

 

 

 


 

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com